Tribina o građanskom i društvenom potencijalu OSI

By Julijana Čatalinac

U okviru svojih programskih aktivnosti za 2017. Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom Sombor, bio je organizator Tribine na temu: ‘’Građanski i društveni potencijal OSI“, održane u četvrtak, 27.04.2017. u Domu penzionera Sombor, u Somboru.

Prikaz prezentacije na zadatu temu uz vođenje diskusije vodila je autorka prezentacije i voditeljica tribine psihološkinja Jadranka Radojčić:

Bilo je prisutno 14 lica, osoba sa invaliditetom, personalnih asistenata i članova porodica. Prisutni su bili iz grada i okolnih sela, pretežno aktivni članovi nekoliko udruženja čiji su članovi i koji rada za osobe sa invaliditetom. Na ovoj tribini nije bilo institucija. Nekoliko predstavnika javilo se da najavi nemogućnost učešća na današnjoj tribini zbog drugih obaveza. Bio je jedan predstavnik saradničke organizacije OOSI – Savez slepih i slabovidih iz Sombora.

U uvodnom predstavljanju voditeljica je predstavila razloge za pokretanje teme, razlike u pristupu temi u odnosu na ranije razmatranje sličnih tema i ciljeve tribine . U uvodnom delu istaknut je i značaj aktivnog diskutovanja teme od strane svih prisutnih, iznošenje ličnih razmišljanja, stavova i iskustava u odnosu na temu.

Ciljevi ove tribine su bili

1. Jačanje informisanosti znanja i građanske svesti o društvenim i građanskim potencijalima OSI kod OSI i u socijalnom okruženju OSI

2. Razvoj udruženja OSI kao bazičnog oslonca samih OSI kao neophodan preduslov unapređenju društvenog statusa i potencijala OSI

Tokom razvijanja teme povlačena su poređenja stanja na nacionalnom i lokalnom nivou, kao i fenomeni i pojave i za same pojedince, a još više za udruženja. Tema se najviše razmatrala upravo kroz prizmu potencijala OSI posredstvom njihovih matičnih udruženja.

Prisutni su informisani o generalnom nivou razvijenosti, uticaju i potencijalima civilnog sektora u Srbiji. Analizirana je organizaciona i programska razvijenost udruženja generalno, a OSI posebno, te trendovi, pozitivni i negativni u našem društvu. Poseban naglasak i prioritet dat je finansijskoj vitalnosti, održivosti i funkcionisanju udruženja, te odnosu države prema osobama sa invaliditetom i to u ukupnoj zakonskoj regulativi, kao i dominantnoj svakodnevnoj praksi.

Aktivnost je podržalo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Izvor: Centar za samostalni život OSI