Predstavljena zbirka nakita na Konferenciji NAOS 2.0
Na međunarodnoj arheološkoj Konferenciji „Nakit ostaje NAOS 2.0” koja održana u Beogradu, 24. i 25. oktobra 2019, među istraživačkim radovima iz pet zemalja u regionu, prezentovan je rad arheologa Viktorije Uzelac iz Gradskog muzeja Sombor. Predstavljena je Srednjovekovna arheološka zbirka nakita Gradskog muzeja Sombor uz poseban akcenat na model prezentacije prstena.
Srednjovekovno prstenje je najbrojnija vrsta nakita u arheološkoj zbirci Gradskog muzeja Sombor, zastupljena primercima od najjednostavnijih formi, preko masivnih komada naglašene profilacije glave i karike, do luksuznih primeraka. Primerci nakita nastalih u radionicama kasnoantičkih i vizantijskih majstora sa umetničkim tradicijama srpskog srednjovekovnog i ugarskog zlatarstva predstavljaju vrhunske umetničke interpretacije koje svedoče o svim sferama društvenog života u prošlosti, o zanatstvu, trgovini, religiji, modi, filozofiji i estetici. Bogat istorijat zbirki sa kraja XIX i početka XX veka svedoče o razvijenoj svesti građanstva Sombora i o značaju očuvanja nacionalne kulturne baštine i velike uloge Muzeja u društvu.
Izborom reprezentativnih kopija i replika srednjovekovnog nakita iz arheoloških zbirki Gradskog muzeja Sombor, stručnoj javnosti predstavljen je i model — prsten kao vidljivi identitet pojedinca. Kulturno nasleđe koje svedoči o viševekovnoj tradiciji izrade i nošenja nakita, preko poruka i simbola omogućava, proučavanje i prezentaciju arheološkog nakita, na primeru prstena.
Izvor: Gradski muzej Sombor