SARADNJA MEDIJA I ORGANIZACIJA OSI
Tribina na temu “Saradnja medija i organizacija OSI“, održana je 10.10.2019. u Gerontološkom centru Sombor, u organizaciji Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom Sombor.
Bilo je prisutno preko 20 lica, predstavnika više organizacija OSI, osoba sa invaliditetom, personalnih asistenata i članova porodica, stručnjaka iz drugih institucija, građana, predstavnika RTV Sreće Sombor, Kanala 54 i Somborskih novina.
Voditeljica Jadranka Radojčić je kroz prezentaciju razvijala temu i u velikoj meri uključivala prisutne u diskusiju postavljanjem pitanja i traženjem iskustava i ocena stanja samih predstavnika organizacija OSI.
Obrada teme obuhvatila je sledeće :
- Značaj teme i značaj saradnje medija i organizacija OSI, opšti i specifični ciljevi ( unapređenje statusa organizacija OSI i OSI kao pojedinaca i građana, razvoj javne svesti i javni govor, podsticaj saradnje medija i organizacija, unapređenje samih organizacija.socijalni pristup zab razliku od medicinskog i drugo)
- Razumevanje mehanizma delovanja medija u javnosti i društvu, razvoj društvenih modela putem medija
- Značaj digitalne i medijske pismenosti OSI
- Šta pokazuje analiza praćenja sadržaja medija-koliko mediji prate OSI ( nedostatak kontinuiranog izveštavanja, ad-hoc pristup, neadekvatni oblici izveštavanja i terminologija i drugo)?
- Analiza najčešćih zamerki i problema u medijskom izveštavanju o OSI? ( nedostatak kontinuiranog izveštavanja, ad-hoc pristup, „ nisu atraktivni“ za medijsku pažnju, neadekvatni oblici izveštavanja i terminologija i drugo)
- Posebni problemi koji se kontinuirano godinama ponavljaju u mediskom prostoru i suštinski diskriminišu različite varijetete OSI
- Koja ograničenja u mogućnostima samih OSI i njihovih organizacija otežavaju saradnju sa medijima
- Pozitivna i negativna iskustva u pristupačnosti medija za OSI i njihove organizacije
- Zakonski okviri o medijskom izveštavanju i kreiranju sadržaja za OSI (odredbe zakona o elektronskim medijima)
- Sumacija stanja i ocena, zaključci i komentari tribine
Učesnici su u interaktivnoj diskusiji iznosili zapažanja o identitetu i navodili su puno životnih primera i situacija, dobro razumevali pojavu. Većinu aktivnosti, učesnici su uradili putem diskusije.
Tribinu dizajnirala i vodila: Jadranka Radojčić, psiholog.
Tribinu podržalo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.